Może Ci się również spodoba

4 komentarze

 1. Włóczęga pisze:

  Warto wspomnieć o zapomnianej u nas (za sprawą cenzury w powojennej Polsce)Zofii Kossak-Szczuckiej autorce powieści o wyprawach krzyżowych.

 2. @Wloczega
  pewnie, ze warto

 3. piko pisze:

  Dzięki za ten cykl. Jestem w tej sprawie za cieni bolek żeby merytorycznie zabierać głos.
  Mogę tylko od siebie dodać, że odkłamywanie historii jest bardzo ważnym działaniem. Klasyk Eric Arthur Blair słusznie zauważył, że kto kontroluje przeszłość ten ma wpływ na teraźniejszość i przyszłość.

  To co „zrobiono” ze Średniowieczem w powszechnym piśmiennictwie to jest zbrodnia na faktach. To wówczas budowały się zręby ekonomii, powstawały wybitne prace filozoficzne, zaczęto wprowadzać jasne zasady współżycia społecznego.

  Kiedyś Ziemkiewicz napisał spory tekst o Inkwizycji odkręcający idiotyczny oświeceniowy stereotyp jakoby ona nic innego nie robiła tylko paliła czarownice (gdzieś mi ten artykuł zginął)

 4. Jednak samo korzystanie z niektórych źródeł jest niebezpieczne..
  Inkwizycja zas była owszem instytucja powołaną do walki z odstępstwami od wiary katolickiej, lecz metody które stosowała były bardzo urozmaicone i samo autodafe stanowiło w zasadzie rodzaj rozwiązania w sytuacjach ekstremalnych i tego wymagających..

Dodaj komentarz:

Przejdź do paska narzędzi