Przejdź do paska narzędzi

Zainstalowałem WordPress na localhost

Chciałem  zobaczyć jakie trzewia tkwią w tym CMS-ie, więc ściągnąłem sobie najnowszą wersję WordPressa i zainstalowałem na swoim komputerze. Od razu uprzedzam, żeby tego nie robić samemu w domu, bowiem nie jest to zabawa dla niecierpliwych.

Taka instalka na własnym kompie pozwala na eksperymentowanie z różnorakimi ustawieniami, z różnymi skórkami (po ang. Templates, ale nazw na skórki jest wiele: skin, theme, motyw, templatka, szablon itp), można sobie pogrzebać w końcu w konkretnych widgetach i pozmieniać to i owo. O ile ktoś cokolwiek kuma.

Aby zainstalować WordPress (u siebie na komputerze) należy mieć w nim zainstalowany jakiś serwer HTTP (np. Apache), interpreter języka PHP i jakiś serwer baz danych (dedykowany dla serwerów HTTP) czyli np MySQL. Instalowanie tego wszystkiego i ustawianie byłoby sporym wyzwaniem nawet dla wytrawnego webmastera, ale są na szczęście Pakiety 3 w Jednym i jeden z nich posiadam zainstalowany na swoim kompie. Nazywa się XAMPP. Pakiet ma tę przyjemną właściwość, iż w czasie jego instalacji dokonywane są automatycznie rozmaite ustawienia jego części składowych.

Ściągnięte pliki WP (WordPressa) były spakowane  w postaci pliku ZIP i po rozpakowaniu ich przeniosłem całą zawartość do Folderu XAMPP/htdocs/WP. Wszystko co znajduje się w tym folderze może być udostępnione przeglądarkom internetowym poprzez serwer HTTP.

po włączeniu XAMPPa wpisałem w przeglądarkę adres mojej strony:

http://localhost/WP i moim oczom się ukazała strona powitalna instalatora wordpressa, należało podać parę danych i strona miała odpalić, ale się tak nie stało. Nie mogłem się połączyć z bazą danych z jakichś nieznanych mi wtedy powodów. Okazało się, ze należało uprzednio stworzyć bazę o nazwie popowiadanej przez instalator WP ( baza o niewyszukanej nazwie „wordpress”) oraz podać użytkownika, który miał odpowiednio ustawione przywileje do korzystania z tej bazy danych. Czyli user: root i hasło puste oraz adres bazy „localhost”. Dopiero po wklepaniu tych wszystkich danych otworzyła się strona ustawień dla domyślnej skórki o nazwie „twentyseventeen”.

Moje wrażenia z instalacji są takie, że instalator nie nadąża za zmianami wersji i trzeba się trochę natrudzić, zanim się znajdzie rozwiązanie banalnych problemów instalacyjnych.

Pomimo innej kolorystyki i nieco inaczej działających funkcjonalności, to najnowszy WP nie różni się zbytnio od tego na naszym blogu, ale to pewnie dlatego, że te blogi większość z nas założyła w ostatnich dniach.

Może Ci się również spodoba

35 komentarzy

 1. Cogi pisze:

  O matko! Na pewno piszesz o czymś nieprzyzwoitym i dlatego nie rozumiem :))).

 2. facet2017 pisze:

  ale za to zwięźle.

 3. nohood pisze:

  @facet2017

  wszystko przerabialiśmy 3 lata temu…
  serwis ultra działał właśnie w ten sposób.
  dodam, że na nasze potrzeby idealny jest wp mu, który mięliśmy tworząc ultrę-historia.
  do tego z panelu direct admin możne instalować co się chce, zarządzać ftpem, domenami i kontami poczty w mig. ustawiałem tak dwa serwisy. jak będziesz chciał się włączyć chętnie pogadam jutro via mail.
  no i kwestia szyfrowania… też automat.

  pozdrawiam

 4. piko pisze:

  Nie ma siły – muszą być problemy.
  Przenosimy dużą aplikację na serwer do dobrej, znanej „serwerowni”. Po zainstalowaniu WinRmtDsktpSrvcsCAL i resecie nie mamy już dostępu do serwera nawet przez konsolę. Na szczęście jesteśmy na etapie rozruchowym.

 5. facet2017 pisze:

  Nohood, zapytam tak tylko głupio: Czy ten dostawca serwisu hostingowego ma PHP w wersji co najmniej 7.0 ? Albowiem jak wiadomo WordPress jest znanym CMS-em do testowania właśnie tej wersji PHP i sporo kodu wordpressa napisane jest pod tę wersję, a jak wiadomo PHP7 jest w dużej części niekompatybilny wstecz.

 6. nohood pisze:

  @piko
  zawsze coś może wyskoczyć i wszędzie

  wp nie jest duży poza tym sieć blogów rozprasza zasoby.
  każdy blog korzysta z osobnego konta ulokowanego w darmowym serwisie..
  to bardzo bezpieczne rozwiązanie…i korzystne
  wp ma dobrze rozwiązany system bacupu.
  w razie awarii uruchomić można inny serwer i zainstalować bazę z bacupu..
  jest wiele możliwości. włącznie z uruchomieniem chmury korzystającej z udostępnionych komputerów wewnętrznego kręgu administracyjnego, który trzeba dopiero powołać…
  przyszłość, przyszłość, ale wyzwanie jest i dużo zabawy…
  ns24 może pójść w różnych kierunkach.. ludzie mają różne talenty.
  poza tym z czasem może nas być coraz więcej, więcej pomysłów, więcej możliwości…

 7. facet2017 pisze:

  Mam taką sugestię, aby zrobić podstronę o nazwie ‚Starsze Posty’ bowiem ilość tych na prawej kolumnie w sekcji ‚Najnowsze Posty’ przekracza już możliwości wyświetlania i trudno znaleźć starsze posty.

 8. nohood pisze:

  @facet

  jasne.
  niestety w tej chwili nadrabiam zaległości z pracy…
  mam pomysł- jeśli chcesz coś zmienić.

  sprawdź, na swoim blogu, czy proponowana przez ciebie
  funkcja występuje w szablonie naszej strony
  a następnie zapisz metodę i daj mi znać.

  z góry dziękuję…

 9. facet2017 pisze:

  Hmm. wystarczy kliknąć w baner Nasz Salon24 i wyświetla się strona z zajawkami wszystkich postów na blogu.

 10. leśna pisze:

  Ja sobie kiedyś stawiałam joomlę w domu. Z wykorzystaniem apacha i xamppa Teraz już jestem za stara i za leniwa na zabawy z wordpressem.

 11. facet2017 pisze:

  Ze starościom walczymy wódkom i makijażem, lenistwo i tak wygra.

 12. facet2017 pisze:

  Dodałem do wordpressa na localhoście dodatkową właściwość dla widgeta (widgetu?) (wizzard gadgeta?) „Ostatnie Wpisy” a mianowicie oprócz tytułu ostatnio dodawanych notek jest tam też data dodania oraz autor. Nieco musiałem zmodyfikować kod PHP widgetu/a.

 13. facet2017 pisze:

  Reblogged this on Lulu.Facet blog and commented:

  Ściągnięte z Nasz salon24

 14. leśna pisze:

  Ok, to lenistwo już niepotrzebne, bo wódka skutecznie wypłukuje takie pomysły jak instalowanie wordpressa. A w barku wódki nie ma :/ tylko, nomen omen madera stoi.

 15. Witaj, instalacje na localhoście niestety powoaduje miliony problemów – miesięcznie instaluje kilkadziesiąc WordPressów i nie mam żadnych (o ile serwer to nie home/nazwa i jest zgodny z wymaganiami bieżącej wersji). Od siebie dodam tylko jeszcze, że instalacje na localhost mają dodatkową wadę – sporo problemów przy przeniesieniu do wersji online na serwer online (z różnych powodów). Polecam artykuł u siebie – aby nie dodawać linka wpisz w Google „jaworowi.cz 3531” dla czytelników możesz ew. dodać link w edycji komentarza 🙂 Pozdrawiam, a w razie problemów zapraszam 🙂

 16. Marek Lipski pisze:

  Do Jakub WebDeveloper Pozdrawiam.Bardzo ciekawe Pana indormacje i propozycje na Pana stronie.Przekazuję do internetu,Pana link i Pana propozycje. Mam pytanie?

  1.Czy programuje Pan(buduje ,tworzy szaty graficzne incl.kod) strony „WP” „bez barier” incl.Standard WCAG 2.0.?Jeśli tak,to proszę o kontakt.Znalazłem w Polsce,tylko „Grupa W&W sp. z o.o. (Ltd.)al. Rejtana 16c/014,35-959 Rzeszów pod http://wcagtheme.com/#contact.
  W wersjach polskich i angielskich.

  Mam w rezerwie „manduco” od kolegi z Węgier ale to jest za mało.Szukam dla wp, szat graficznych „bez barier”do 500kb,dła strony głównej.

  2.Czy Pana rss kanały są „otwarte” dła generatorów kanałów?Oczywiście,z podaniem linku do Pana.Pozdrawiam.Marek.

 17. Marek Lipski pisze:

  DO NOHOOD.Cytat:”wp nie jest duży poza tym sieć blogów rozprasza zasoby.
  każdy blog korzysta z osobnego konta ulokowanego w darmowym serwisie..
  to bardzo bezpieczne rozwiązanie…i korzystne.”
  Oczywiście.Popieram.Szczególnie:”każdy blog korzysta z osobnego konta ulokowanego w darmowym serwisie”.(dodam) z otwartym rss kanałem.Bardzo dobra propozycja.

 18. facet2017 pisze:

  mam problem z ustawieniem domeny
  Bo internet nie widzi tej domeny, czy ma pan jakąś radę jak to ustawić w directAdmin?

 19. Marek Lipski pisze:

  Do Facet2017 ..Cytat:Mam problem z ustawieniem domeny
  Bo internet nie widzi tej domeny, czy ma pan jakąś radę jak to ustawić w directAdmin?

  Odpowiedz.(proszę o uśmiech)

  https://panel.kylos.pl/knowledgebase/32/Jak-podpiac-domene-na-moim-koncie-w-DirectAdmin.html

 20. Jedna z agencji, z którymi współpracuje z tego co wiem miała kilka projektów z WCAG.

  Tak kanał jest otwarty 🙂 http://jaworowi.cz/feed , ale nie udostępnia całej treści 😉 a tutaj ten dostepny z kategorii WordPress http://jaworowi.cz/category/wordpress/feed.

  Co do domeny w directadmin:
  Jeżeli w domenie zmieniłeś dns to masz dwie opcje:

  Dodanie nowej domeny lub jeżeli już domena jakąś istnieje możesz dodać te nowa jako wskaźnik w zakładce „wskaźniki domeny” – zdecydowanie zalecam pierwszą opcję.

 21. facet2017 pisze:

  Mam takie pytanie:
  kupuję hosting wraz z rejestrowaną domeną i dostawca hostingu mi albo źle ustawia delegaty, sraty, i inne, albo śle mi maila z dns -ami i w tym samym czasie rejestruje domenę a ja walczę z serwerem jak głupi i nie odpali, bo na rozpropagowanie domeny na światowych serwerach DNS trzeba średnio „24-72 h”. Skąd ja mam wiedzieć co się dzieje, gdy dzieją się rzeczy poza moimi plecami? Na dodatek nie mam doświadczenia z walką z serwerami hostingowymi.

 22. Marek Lipski pisze:

  Do Jakub WebDeveloper :Dziękuję Panu za odpowiedz i życzę sukcesów.Będę Pana stronę i Pana usługi reklamować(bez zobowiązań) na moich społecznych projektach.

  dla Polski ale i w różnych językach na innych projektach.

  Proszę ,jeśli to jest możłiwe, połączyć Pana strony z tłumaczem lub proszę Pana, 1 stronę przekazać, w linku na stronie głównej do strony , w języku angielskim..Proszę reklamować hosting w CZ.Proszę wybaczyć moje refleksje.
  Pozdrawiam serdecznie.Marek.

 23. nohood pisze:

  @facet:
  luz- czekamy do jutra…
  zrobiłeś dla nas fantastyczną pracę.
  proszę się nie zniechęcać.
  technicy w hostingach liczą na łatwy cash, dlatego domyślnie ustawiają wszystko najgorzej jak to możliwe…
  dlatego nie ma innego wyjścia jak samemu się wszystkiego nauczyć…
  damy radę…

  pozdrawiam

 24. facet2017 pisze:

  Mnie zastanawia jak może istnieć ktoś na rynku sprzedając wadliwy produkt. Serwer z kupioną domeną u dostawcy hostingu powinien mieć obowiązkowo ustawione wszystko gotowe do postawienia strony internetowej. W przeciwnym wypadku kupiony produkt jest niepełnosprawny i szuka się innego dostawcy.
  Ja się nie zniechęcam, Czekam po prostu na efekty, poza tym lubię się babrać w tym i bez wyzwań wielu rzeczy nie jestem w stanie się nauczyć, bo nie mam motywacji.

 25. nohood pisze:

  @facet2017

  nie wiem jak to możliwe.
  jedyne co przychodzi mi do głowy, to stworzenie warunków,
  w których dla św. spokoju klient zapłaci za obsługę techniczną..
  sam widziałeś jaki system zainstalowali na starcie…
  mnie też nie mieściło się to w głowie…
  dodam, że jest to druga z polecanych firm.
  z usług pierwszej zrezygnowałem po tym jak zignorowali wycofanie zlacenia,
  gdy okazało się, że atrakcyjny rabat na drogą usługę trwa tylko 1-mc, po czym
  wołają o normalną płatność za rok z góry…
  dochodzę do wniosku, że najtaniej jest założyć własną firmę hostingową…
  mam dostęp do pracowni gdzie kilkanaście mocnych kompów pracuje może 18h w tygodniu..
  wystarczyłoby ustawić serwer na hubie, propagować procesy na wolnych maszynach i optymalizować skryptami aktywność maszyn…
  no nic pieśń przyszłości.
  na razie kicamy z powodu niechlujstwa pospolitego
  monopoli hostingowych tracąc zbędne chwile…

 26. facet2017 pisze:

  Zajrzałem na http://salon24.pl i Admin wystawił anons o zmianach regulaminu:

  • uszczegółowienie, jakie dane są pozyskiwane podczas rejestracji
  • zapis o konieczności uzyskania odrębnej zgody Użytkownika na przetwarzanie danych osobowych do celów innych niż świadczenie usług Platformy Hostingowej
  • informacja o zasadach stosowania filtra
  • uszczegółowienie, w jakich sytuacjach Administrator może trwale usunąć konto Użytkownika
  • zapis dotyczący zakresu odpowiedzialności Salon24.pl S.A. m.in. za treści publikowane przez Użytkowników

  Powyższe zmiany, myślę, że jeszcze bardziej zniechęcą użytkowników do korzystania z Platformy Hostingowej Salon24.pl
  Regulamin wchodzi od jutra i każdy logujący się do salonu będzie zmuszony do podpisania własną krwią cyrografu.

 27. Marek Lipski pisze:

  do nohood.Ile Ram w pakiecie?Tutaj masz rok czasu za darmo.ale tylko 512 MB RAM.
  https://www.one.com/pl/

 28. nohood pisze:

  spokojnie marku.
  współczesne usługi można skalować prawie w czasie rzeczywistym…
  volumen sprzętu biegnie za sytuacją…
  jak widzę wykres i czuję lagi- dokładam kostkę ramu.. i już
  sam wiesz jaka jest relacja ceny wynajmu do kupna…
  dlatego napisałem- najkorzystniej mieć swój sprzęt.
  zwrot inwestycji zwraca się po roku..
  jeśli mam analizować koszty…

 29. nohood pisze:

  mamy więcej niż 512 mb ramu na starcie :))
  gdzieś wskazywałem od czego startujemy..

 30. http://translate.google.com/translate?js=n&sl=auto&tl=en&u=http://jaworowi.cz – kiedy wejdziesz w bloga i zobaczysz jak to tłumaczenie wygląda to dowiesz się dlaczego nie stosuje żadnego tłumacza automatycznego – planuje zrobić blog w języku hiszpańskim, mam stamtąd kilka zleceń ale przez agencje – więc czas podszkolić język 🙂

  DNS:
  Tylko w home.pl trwa to 30h – zmiana dns z reguły trwa chwilę i po 20 minutach działa – jednak komputer czy telefon też zapisuje sobie IP serwera, aby nie wołać za każdym razem Zapytania. Ile to razy musiałem wchodzić na stronę po zmianie dns przez zdalny danych pulpit bo mój komputer pamiętał i reset dns nic nie dał przez pół dnia.

 31. redcart.pl pisze:

  Czy Ty oczekiwałeś że instalator sam utworzy bazę danych? Nie, instalator tworzy tabele w bazie danych a z samą bazą musi się połączyć, a żeby to zrobić potrzebuje danych do serwera. Więc nie rozumiem Twojego zdziwienia, że nie mogłeś się połączyć z bazą danych…

 32. facet2017 pisze:

  A dlaczego uważasz, że ja mam wiedzieć, że:
  „instalator sam utworzy bazę danych? Nie, instalator tworzy tabele w bazie danych a z samą bazą musi się połączyć, a żeby to zrobić potrzebuje danych do serwera. ”
  Nie wiedziałem, teraz wiem, dlaczego masz jakieś pretensje do mnie?

 33. Niestety prawdopodobnie muszę częściowo wyprowadzić Ciebie z błędu – niektóre serwery umożliwiają stworzenie bazy danych automatycznie. Działa tak np. softacloudus czy installatron, a także niektóre wtyczki do kopii zapasowych i migracji – np. BackupBuddy. Sam instalator WordPressa nie ma takiej opcji, chyba że custombuild, który można stworzyć poprzez wgranie zmodyfikowanego pliku install.php w folder /wp-content (jako droppins) i dopiero rozpocząć instalację.

Dodaj komentarz: