O konieczności zasad

Szanowni!

Wygląda na to, że się zaraz przeniesiemy do Naszego salona 🙂

A, że wczoraj „odwiedził” nas nasz pierwszy milusiński (którego ślicznie zniechęcił Gospodarz) nadeszła pora cuś ustalić i najlepiej tu, żeby potem nic nie brukało NS24…

Troll to problem nr 1 – chyba nie zapomnieliśmy, jak takie utrudniają życie i napawają? W pojedynkę walka łatwa, ale i nie zawsze obiektywna: przydałby się zatem jaki areopag; proponuję doraźny, czyli konstruowany ad hoc: powiedzmy 5 autorskich no-lajków i posprzątane.

„Gorący spór” to problem nr 2: co by się za łby zbytnio nie brać… My tu same kulturalne, ale jednak niezaleczona animozja żre duszę – i po co? Zatem potrzebny byłby jaki AE (sędzia od elegancji), najlepiej wielo(3?)osobowy i do tego jakiś pokoik osobny, gdzie „pokrzywdzony” mógłby „wnieść” swój ból… oczywiście z dostępem publiczności: „AE kształci, pomaga, wychowuje”.

Skoro o publiczności mowa – może dostarczyć problemu nr 3: póki co (my tu same kulturalne) ani tematyka, ani forma naszych wpisów nie wzbudzała protestów, ale jak np. pojawi się ta zmora polityczna (pis vs antypis) – to miły, kameralny nasz światek legnie w gruzach… co oczywiście nie oznacza jakiegoś szlabanu na temat, ale kto wie, do czego to doprowadzi? Więc trzeba by o tym podyskutować.

Wreszcie (but not least) kwestie współistnienia w sieci – skoro mamy już taką – sarkastyczną nieco nazwę – może przestańmy się odnosić do innych tego typu miejsc? Niech se tam żyją, jak chcą – i z czego chcą 🙂  – a my żytem!

You may also like...

62 komentarze

 1. piko pisze:

  Poruszasz istotne sprawy dla naszego wspólnego funkcjonowania. Po doświadczeniach z S24 trzeba reguły działania dobrze przemyśleć. Postaram się napisać o tym co nieco.

  ps.
  Działanie w obrębie własnego bloga to wg. mnie indywidualna sprawa autora. Dopuszczenie do publikowania „u nas” wymagałoby przestrzegania wyznaczonych reguł. Sprawa jak te reguły sformułować?

 2. Anonim pisze:

  no tak właśnie pomyślałem, żeby jakieś sformułować (strzeżonego…), bo jak się upublicznimy, to na żywioł nie będzie siły (jasne, że chodzi o wspólną agorę).

 3. veri pisze:

  Czy mowienie o regulach wsrod ludzi wyznajacych zasady, majacych ‚klase’ nie jest czasami ‚faux pas’ ? … inny, trefny ‚sort’ tu chyba nie zawita, prawda ?

 4. prop pisze:

  prawda, ale się otwieramy a i już wczoraj troll się pierwszy pojawił. Obyś miał rację!

 5. veri pisze:

  @propatrian ( 12:28 )

  … troll tez spelnia swoja pozyteczna role – swoja akcja pokazuje co nie jest na reke silom, ktore za nim stoja, z ktorymi sie utozsamia.

  A najlepsza bronia wobec takich jest powszechne ‚désintéressement’, ew. eleganckie i inteligentne ‚zalatwienie’ kozaka ( banowanie, kasowanie to jest wejscie na mentalna orbite prostactwa ).

 6. piko pisze:

  @veri
  „banowanie, kasowanie to jest wejscie na mentalna orbite prostactwa”

  Nie zgadzam się.
  Na swoim blogu goszczę różne osoby z którymi nie muszę się zgadzać ale które trzymają poziom. Nawet ich obecność jest wskazana, żeby dyskusja nie obrosła mchem.
  Natomiast kretynów, agentów i innych trolli wywalam w ramach zwyczajnej higieny. Nie lubię jak ktoś mi gówno wnosi do salonu.

  Co do zamieszczania na platformie tekstów. Nie jestem pieknoduchem i zdaje sobie sprawę, że nowe blogowisko będzie pod obstrzałem. Brak jakiejkolwiek moderacji sprawi, że zginiemy w onetowym jazgocie. Jak coś ma mieć poziom to nie może być dostępne dla każdego łachmyty.

 7. piko pisze:

  @veri
  ps.
  Czy masz jakiś dorobek blogowy w postaci tekstów lub komentarzy? Możesz wskazać miejsca gdzie można go znaleźć?

 8. Cogi pisze:

  Problem Nr 1: Uważam, że należy pozostawić to autorom bloga i ich tolerancji na trolli. Kto chce, banuje, kto nie – ignoruje.
  Problem Nr 2: Chcę zobaczyć takiego, który zgodzi się zostać tym arbitrem :)))). A jeśli już, sugerowałabym, żeby był to facet – z natury rzeczy rzadziej was ponoszą emocje :).
  Problem Nr 3: Należałoby sformułować coś w rodzaju regulaminu. Mogę się podjąć napisania go, po tym jak mi wskażecie, jakie zasady zamieścić.

 9. Intuicja pisze:

  Nie przesadzajcie z tym trollowaniem…
  Troll to ktoś, kto z uporem rozbija dyskusje, a nie ktoś kto wrzuci jeden czy dwa komentarze nie do końca w temacie (lub nie na serio). Trochę więcej poczucia humoru w odpowiedziach na zaczepki (jeśli nie są obraźliwe => a nawet czasem i na obraźliwe; ludzie są różni).

 10. Intuicja pisze:

  @cogitatiolibretto

  Ad „problem nr 1” – popieram:)

  Zastanawiam się tylko nad potrzebą ustanowienia arbitra. Każdy rządzi na swoim blogu – to dobra zasada.

 11. prop pisze:

  hej, dziewczyny! tekst NIE JEST o każdego blogu, tylko o wspólnym!!!

 12. prop pisze:

  Cogi: napisz bez wskazania – już nie chodzi o praktyczne zastosowanie, ale o przesłanie…

 13. Cogi pisze:

  Re: Propatrian
  Kurna, to ja już nic nie rozumiem z tego, jak będzie ta nasza platforma działać. Myślałam, że tak jak do tej pory – każdy ma swój blog i reblogujemy tutaj. I każdy może wyrzucić sobie indywidualnie trolla.

 14. Intuicja pisze:

  Mnie na ten przykład:) bardzo drażni tworzenie kreacji internetowych, kilku kont. Wolałabym mieć pewność, że rozmawiam z prawdziwym człowiekiem, a nie z wykreowaną na potrzeby czyjejś zabawy (eksperymentu) osóbką…
  Trochę innym przypadkiem jest, gdy wiem (bo ten ktoś tego nie ukrywa), ze X to kolejna odsłona Y 🙂

 15. veri pisze:

  @piko (12:51)

  … musialbym wymienic ponad setke nickow pod jakimi, z roznych wzgledow egzystowalem na S24 przez ostatnie lata ( pewnie wszystko poszlo z nowym powiewem na przemial – nawet nie sprawdzalem, bo i po co ).

 16. piko pisze:

  @cogitatiolibretto
  Ja rozumiem, że NaszSalon będzie czymś jak S24 (tylko lepszym), otwartym miejscem z blogami różnych autorów o różnych pogladach. Żeby tu pisać to trzeba się będzie zarejestrować i uzyskać zaproszenie. Nie chciałbym aby na tej platformie pisali notki ludkowie typu @gucio pucio czy inny @sweet.

 17. Cogi pisze:

  @Intuicja (13.23)

  Tego się chyba nie da uniknąć. Trzeba by po IP sprawdzać, co też jest niemiarodajne, bo np. ja i Zolw piszemy z tego samego pokoju nawet, o IP nie wspominam. Można to umieścić w regulaminie, ale sprawa jest nie do upilnowania – są ludzie, którzy mają silną potrzebę wcielania się w różne postaci i zawsze będą to robić.

 18. piko pisze:

  @veri
  Wystarczy jeden.

 19. Intuicja pisze:

  @propatrian

  A to ja już nic nie wiem:)
  Patrzę przez pryzmat salonu.
  Schemat: moja notka, pod nią komentarze, pod komentarzem skasuj/zablokuj.

  To się sprawdzało.

  • zasada, którą chętnie widziałabym tutaj (i z tego, co zrozumiałam, tak ma być)- admin nie ingeruje w treści na moim koncie…
 20. Cogi pisze:

  @piko
  A skąd będziesz wiedział przy rejestracji, że to nie Gucio się rejestruje albo Julka Palmer? Możemy określić, że jest to blog prawicowy, ale to też dyskusyjne.

 21. prop pisze:

  Cogi: reblogujemy tutaj i co? kto te ew. ekscesy może TUTAJ powściągnąć? Autor na wspólnym już nie powinien przecież…

 22. Intuicja pisze:

  @cogitatiolibretto

  Tak mi się też wydaje, ale wylałam żale;)

 23. Cogi pisze:

  Re: Propatrian
  A dlaczego nie? Najlepiej niech każdy na wspólnym administruje swoje notki – jeśli to technicznie możliwe.

 24. Cogi pisze:

  Re: Intuicja
  :))))

 25. Intuicja pisze:

  Jestem za otwartym blogowiskiem.
  Nie miałam żadnych większych problemów z utrzymaniem spokoju na swoim blogu, nawet jeśli wpisywały się osoby o zupełnie innych poglądach, a przecież pisanie trwało ponad pięć lat…
  Chyba nikt nie był zainteresowany trollowaniem. Nie były przeze mnie karmione.

 26. Intuicja pisze:

  @propatrian

  Zrozumiałam, że Nohood przygotowuje stronkę zbliżoną w swoich rozwiązaniach do s24…
  Nie jest tak?

  @cogitatiolibretto

  „Najlepiej niech każdy na wspólnym administruje swoje notki – jeśli to technicznie możliwe.”

  Dokładnie!

 27. piko pisze:

  @cogitatiolibretto
  O jejku, że trzeba takie sprawy wyjaśniać.
  Pewnie że rejestrując nie wiemy kogo się przyjmuje na platformę, zakłada się że klient jest ok, bo niby jak inaczej.
  Można ewentualnie spytać o to gdzie i pod jakim nickiem się blogowało (nie wiem czy to się praktykuje). Przedstawia się do akceptacji regulamin – ja tak sobie to wyobrażam. Może być że ustalimy, że NaszeSalon nie ma regulaminu.
  A potem sobie nowy bloger pisze i komentuje. Jak okazuje się, że to pacjent typu @gucio pucio to za pióra i won. Demokracja demokracją ale ktoś tym musi zarządzać.

 28. Cogi pisze:

  @piko
  „Demokracja demokracją ale ktoś tym musi zarządzać”.

  Na przykład kto? Bo ja z góry mówię, jak ten Żyd do Poznańskiego, żeby na mnie nie liczyć :)))).

 29. rk1 pisze:

  == Możemy określić, że jest to blog prawicowy, ale to też dyskusyjne ==

  jeszcze nie powstał, a juz został tak określony. i to nie jest dobrze.

  == Nie chciałbym aby na tej platformie pisali notki ludkowie
  typu @gucio pucio czy inny @sweet. ==

  a ja nie mam nic przeciwko. wrecz uwazam, ze to jest wskazane.

  co do kontoli-trolli: trudno teraz o tym rozstrzygac, gdy nie widzimy jeszcze, jak bedzie dzialal portal. to mozna zawsze dopasowac na biegu, gdy juz bedzie dzialal. w obecnym skladzie juz mamy osoby rozsadne, ktore na pewno wypracuja rozsadne podejscie.

  Najpierw jednak trzeba zobaczyc jak bedzie wygladalo komentowanie (na blogach indywidulanych i tutaj). chocby to jak bedzie zsynchronizowane (by nie bylo dubli,
  dyskusji dwutorowych w dwoch miejscach itd).

  a wiec najpierw zaistnienie portalu (federacji blogów), schynchronizowanie ich. potem jakis czas na rozpoznania bojem tego co sie bedzie tu dzialo i dopiero wowczas dalsze dyskusje, decyzje i dzialanie.

  leki przed onetyzacja sa nieuzasadnione. Na razie jest tu niszowo. i tak pozostanie jesli na wejsciu postawimy zasieki. imo: nie o to chodzi.

  PS. z tego samego wzgledu uwazam ze przynaleznosc do federacji (portalu) nie powinna odbywac sie na zaproszenie.

 30. Cogi pisze:

  Re: RK1
  „w obecnym skladzie juz mamy osoby rozsadne”

  Bardzo dziękuję za komplement :DDD

 31. prop pisze:

  no i doszliśmy do regulaminu 🙂

 32. Anonim pisze:

  Piko 13.42

  Popieram :). Jakieś ramy tego co chcemy tu mieć trzeba stworzyć.
  Radziliśmy sobie na S24, ale regulamin był i jakoś wyznaczał pole działania i manewru.

  Demokracja demokracją , ale porządek też musi być 🙂

 33. rk1 pisze:

  == Bardzo dziękuję za komplement :DDD ==

  drobiazg 🙂

 34. Cogi pisze:

  Mam racjonalizatorski pomysł :d. Na wzór szwajcarskiej demokracji bezpośredniej :d. Kiedy co najmniej 10 użytkowników zgłosi jakąś osobę jako trolla, zrobimy ankietę, kto jest za wywaleniem go, a kto nie :d.
  Będą trzy czytania i wybierzemy Marszałka :d

 35. prop pisze:

  jaki, kurczę, nowatorski? patrz: problem #1 !

 36. Cogi pisze:

  Re: Propatrian
  No co? Dodałam 3 czytania, Marszałka i ankietę :))).

 37. prop pisze:

  aaa… upiększenia… – i kto to zapewniał, że nie jest babom?

 38. piko pisze:

  Wychodzę na zamordystę, ok.

  Można sobie wyobrazić, że każdy pisze u siebie (i sam ustala zasady) i tylko jak ma ochotę zaistnieć w większym gronie to rebloguje tekst na wspólną platformę (naszsalon). Reblogować może tylko on lub osoba która uzyskała jego zgodę. Tylko jak zauważyłem reblogowane teksty są pod kontrolą osoby które je przyniosła z zewnątrz. Ona odpowiada za to co się pod nimi dzieje. Jak jest bajzel i pyskówa to się jej następnym razem nie daje prawa do reblogowania (albo daje jak komuś to nie przeszkadza).

  I wszystko się kręci bez żadnych regulaminów i moderacji. Może tak to zostawić na początek i niech się samo uciera?

 39. prop pisze:

  UWAGA:
  dzięki przekomarzankom z Cogi 🙂 jest pomysł co do wrednych wpisów; będzie(?) tak:
  1. na stronie głównej będzie okienko (ogólnie dostępne)
  2. jak ktoś nie wytrzyma – wpisuje tam namiar (autor wredoty + godzina + paragraf)
  3. jeśli „popieram” dojdzie do… 5? – wpis (+ten autor?) jest usuwany
  4. ten „autor” też się może wpisać! – słówkiem „przepraszam bardzo” (2 słówka), a wtedy „ścieżka” się kasuje
  No jak? Pasi?

 40. piko pisze:

  Pasi, ale …
  Zbiera się 5? i pisze, że @propatrian szkaluje xyz albo, że stosuje mowę nienawiści.
  I co wtedy?

 41. piko pisze:

  Ktoś i tak musi dokonać oceny, czyli zawsze dupa z tyłu.
  No chyba że dział automat – raz, dwa, trzy wypadasz ty.

 42. Cogi pisze:

  Re: Propatrian
  To Ty na przykład Marszałka Kuchcińskiego masz za upiększenie? :)))))

 43. Cogi pisze:

  Re: wszyscy
  Jeśli o mnie chodzi, to się dostosuję do tego, co postanowicie. Mówiąc poważnie, mam za małe doświadczenie z blogami, żeby zaproponować coś sensownego. Poza tym, postanowiłam, że jednak jestem kobietą i zostawiam myślenie mężczyznom :)))).

 44. prop pisze:

  i dobrze postanowiłaś: chłop by się bił o swoje

 45. prop pisze:

  Piko: nie „zbiera się”, tylko dopisuje (albo nie: ryzyko „donosiciela”)
  acha: dopisałem, że trzeba dodać nr paragrafu:
  par.1 – napaść (bez powodu)
  2 – szkalowanie (przestępstwo przeciw czci)
  3 – chamstwo
  4 – zaczepka
  itp.

 46. cisza1 pisze:

  @ ALL
  Tak jest! Panie i Panowie :))
  To się załatwi, gdy poznamy możliwości i „przyciski”.

  Czy już odpowiadacie na swoich blogach na komentarze?

 47. prop pisze:

  tak, ale tu jest na razie elita; a jak się objawimy światu, to będzie „demokracja”

 48. facet2017 pisze:

  Hmm… W ogóle nie znane są zasady funkcjonowania tego nowego blogowiska, bo nie ma na serwerze zainstalowanego nawet jednego bajtu kodu. Nie wiemy jak będzie to działało, jaka będzie funkcjonalność, jakie będą możliwości i nie porównujcie tego nowego bloga z możliwościami tego co mamy tutaj, bo zapewniam, ze możliwości nowego bloga będą inne. Zależy to od tak wielkiej ilości rzeczy, ze szkoda sobie języki strzępić nad „problemami” pobocznymi. Inna sprawa, że regulamin musi być ze względów prawnych. Wystarczy skopiować z salon24 z małymi modyfikacjami.

 49. prop pisze:

  racja, racja, racja. Się zobaczy, co będzie i się nie da 🙂

 50. veri pisze:

  Moi Drodzy … jeżeli, świecąc osobistym przykładem postawimy na ekskluzywność tego miejsca to siłą rzeczy przyciągniemy tutaj sobie podobnych i poruszana tu kwestia trolli, chamstwa i związanym z tym banowaniem, kasowaniem komentarzy rozwiąże się sama.
  W naturze człowieka jest dostosowanie się do otaczającego go miejsca i okoliczności – na tym tu bazujmy.

 51. Daani pisze:

  Od razu zauwazylam, ze chcesz „jakowys” zamordyzm propagowac.5 no likeow i co? Bedziesz wstawial z kolega? Szarogesisz sie jakos zlowrogo, jestes szefem juz tu jedna noga? Co to jest troll? Ktos z kims nie potrafisz wygrac na necie? Znalam na Salinie takich placzkow i jak nie umieli odpowiedziec, to uzywali tego okreslenia- palki.Tchorze i nieboraki.

 52. Daani pisze:

  Autor 12:28
  Rety, pierwszy troll sie wczoraj pojawil.Bijcie w dzwony! U”ciekaj myszko do dziury, bo cie tam zlapie troll bury!”

 53. Daani pisze:

  Veri! Banowanie moze byc i usuwanie komentarzy przez autora tekstu.Jednak to, co tu proponuje
  Propatrian 5

  nolike i bye,
  to FB dla gawiedxi.

 54. Daani pisze:

  Propatrian, zaczepka ma byc wg Ciebie powodem zbanowania? Czys Ty minal sie z powolaniem na klawisza?

 55. prop pisze:

  no wiesz, Daani: wszystko zależy od IQ

 56. Daani pisze:

  Wszystko zalezy od IQ.Racja, ale tez od intencj nawet przy bardzo niskim.

 57. Daani pisze:

  Autor, piszesz o „koniecznosci zasad”,5 nie lubie dla innego autora i won itp.,a tu u Luli
  PROPATRIAN pisze: 17 Stycze 2017 o 18:26

  Lulo, dzięki serdeczne – i tak nic nie rozumiem… Jakoś sobie przecież radzę, szkoda Twojej fatygi (ten mój blog nie jest mi do niczego potrzebny, będę tu wklejał notki i tyle, albo tu i tam – oddzielnie).
  credo prawdxiwe

 58. prop pisze:

  coś z tobą jest nie tak, Daani: trolujesz mi notkę, obrażasz, czepiasz się, bez sensu wygrzebujesz moje komentarze i uchodziło ci to, bo kto by się chciał kopać z koniem, ale tego już za wiele: nie właź na mój blog więcej.
  Jak się przymilałaś na salonie, to cię tolerowałem, ale zniechęcająco – pewnie się obraziłaś i tu chcesz się odegrać – OK, pisz, gdzie chcesz o tych swoich obsesjach, ale tu już nie.

 59. Daani pisze:

  Nie znalam Twoich mozliwosci.Nie „przymilam sie „, widocznie cos Ci wyzlo.Pokazales, ze chcesz wprowadzac zamordyzm, a w innej notce, ze masz to wszystko w …. No comment.Bye!

 60. Daani pisze:

  I dzieki za docenienie sily slabej kobietki Daani, ten KON, ktory rzekomo sie z Toba kopie;) Nie ja rozmarzylam sie o zasadach zamordyzmu,bo nie po to tu przyszlam.

 61. Daani pisze:

  I jak Ty rozumiesz pojecie dyskusji? Tak jak to wyluszczyles w ostatnim wpisie, kiedy ktos krytykuje Twoje zlowrozbne rojekty?

 62. Daani pisze:

  A z salonu to Cie ledwo kojarzylam, o co sie tu obraziles, przypominajactych200 swoich notek o Smolensku.Zatem…nie dolewaj sobie oliwy do ognia, bo sploniesz z wysilku.

Dodaj komentarz:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Przejdź do paska narzędzi