Przejdź do paska narzędzi

Może Ci się również spodoba

9 komentarzy

 1. cisza1 pisze:

  @ ALL
  Wiem, że temat ten wywołuje albo bunt albo wstydliwe milczenie.. Wielu mądrali i oświeconych przewrotnie twierdzi, że to spisek, teoria. Mylą się całkiem świadomie….

  W 1983 roku, za pontyfikatu Jana Pawła II Kongregacja Doktryny Wiary, której szefował kard.Jozef Ratzinger przypomniała:

  „Negatywna ocena Kościoła o wolnomularskich zrzeszeniach pozostaje wciąż niezmienna, ponieważ ich zasady były zawsze uważane za nie do pogodzenia z nauką Kościoła i dlatego też przystąpienie do nich pozostanie nadal zabronione. Wierni którzy należą do wolnomularskich zrzeszeń znajdują się w stanie grzechu ciężkiego i nie mogą przyjmować Komunii Św”.

 2. prop pisze:

  poruszasz bardzo skomplikowany – w biegu historii – temat: na początku wszystkie „inne” stowarzyszenia, grupy ludzkie – działają nieotwarcie; dopiero z biegiem czasu następuje przyzwolenie, akceptacja, kooptacja – bądź odrzucenie;
  warunek jest jeden: działanie z otwartą przyłbicą. Loże tego nie zrobiły.
  Uważam, że wszelkie organizacje tajne, niejawnie działające, winny być zakazane i ścigane nawet, gdy nie można im zarzucić przestępstw – niestety np. w Polsce zbyt wielu zawdzięcza kariery takim „członkostwom” by podjąć takie działania, o jakich mówią nam Papieże…

 3. cisza1 pisze:

  @propatrian
  Jak napisałam, informacja o decyzji Franciszka dot. Maltańczyków zdziwiła mnie niezmiernie, dlatego że nie spodziewałam się tego po niedawnej publikacji „Amoris letitia”, po przyjęciu w maju 2016 roku Nagrody Karola Wielkiego od szefów UE, licznych niejednoznacznych wypowiedziach etc.

  Loże w IIRP zostały rozwiązane dopiero 22.XI.1938 dekretem Prezydenta I.Mościckiego ale w PRL i III RP działają tajnie a także całkiem jawnie.
  W 2007 po niemal 70 latach nieistnienia odrodziła się w Polsce B’nai B’rith – Loża Polin. Instalacja loży miała miejsce w dniu 9 IX. 2007 r za zgodą Prezydenta RP.
  Myślę, że temat ten będzie żywy w całym 2017 roku.
  To początek…

 4. Cogi pisze:

  Trochę napiszę off topic, bo jeśli chodzi o masonerię mam za małą wiedzę, żeby się wypowiadać. Twoja notka wywołała we mnie natomiast inną refleksję – dotyczącą Maksymiliana Kolbe i jego śmierci. Odkąd dowiedziałam się – wiele lat temu – w jaki sposób zmarł, stał się dla mnie egzemplifikacją wierności własnym przekonaniom i wartościom. To ostatnie zaś, jest dla mnie chyba najbardziej godne szacunku.

 5. cisza1 pisze:

  @cogitatiolibretto
  obawiam się, że wszyscy nie stowarzyszeni mamy zbyt małą wiedzę, niestety….
  dzięki tej niewiedzy tak prosperują.
  Św. Maksymilian owszem zmarł (sic!), został w KL Auschwitz umęczony głodem i dobity zastrzykiem fenolu. Gajowniczek przeżył….
  Warto poznać pisma świętego by ocenić wielkość ducha tego „głupiego Mundka”.
  Polecam, dużo jest w sieci.

 6. E.B pisze:

  O wpływach masonerii w Watykanie pisał Henryk Pająk w swojej książce „Nowotwory Watykanu”.
  Podał nazwiska, pseudonimy i daty wstąpienia do loży masońskiej ponad 100 wpływowych watykańskich dygnitarzy. To jest rejestr z 1976 roku, ale nie sądzę, żeby
  na tym się skończyło.
  Nabór do lóż był największy w latach poprzedzających II Sobór Watykański, w jego trakcie i w latach po nim następujących. Wg Pająka działają tam trzy loże rytu szkockiego.
  To o tym dymie szatana, który przeniknął do Watykanu mówił Paweł VI.
  Zapewne nie ominął on również polskiego KK.

 7. cisza1 pisze:

  @E.B
  Skoro sam Franciszek każe ich szukać i wskazuje gdzie….znaczy są!
  To, że są nie dziwi ale ta diagnoza i polecenie dla kard. Burke (tradycjonalisty) mnie zastanowiło Stąd notka.
  „8 listopada 2014 papież Franciszek odwołał go (Burke) z funkcji prefekta Trybunału Sygnatury Apostolskiej, mianując go jednocześnie patronem Suwerennego Zakonu Maltańskiego”
  http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,27164,kard-burke-nie-jestem-wrogiem-papieza.html
  ps.
  Czytałam H.Pająka i byłam oszołomiona. No cóż, skoro po SW II Paweł VI tak twierdził, znaczy wiedział, co mówi.
  Strasznie potem cierpiał…..

 8. E.B pisze:

  To rzeczywiście zastanawiające. Może oceniamy Franciszka zbyt powierzchownie.

 9. cisza1 pisze:

  @E.B
  Staram się w ogóle nie oceniać. Zastanawiam się głośno.
  Piszę tutaj tylko o faktach, daję linki 🙂
  On sam się wymyka ocenie przez swoje różnorodne, często sprzeczne wypowiedzi.
  A głębię intencji zna jedynie Pan Bóg.

Dodaj komentarz: